تب زیبا شدن با لوازم آرایشی در کشور ما چنان داغ شده که حالا براساس آمارهای رسمی، ایران در زمینه مصرف لوازم آرایشی در رتبه هفتم جهان قرار گرفته است. افزایش روزافزون تقاضا برای مصرف لوازم آرایشی، موجب شده که انواع و اقسام لوازم آرایشی از راه زمین و دریا و آسمان وارد کشور شود. در این بین، سهم زیادی از واردات لوازم آرایشی را محصولات قاچاق تشکیل می‌دهد، طوری که براساس آمارهای سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، ۳۵۰ میلیون دلار از بازار آرایشی بهداشتی در کشور ما تولید داخل است و همین میزان هم واردات رسمی داریم، اما حدود یک میلیارد دلار از این محصولات از طریق قاچاق وارد کشور می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم، این حجم عظیم لوازم آرایشی و بهداشتی در شرایطی به کشور ما قاچاق می‌شود که این محصولات می‌تواند براحتی سلامت جامعه را تهدید کند و کشتی تولید ملی را به گل بنشاند. هنوز هم کم نیستند افرادی که خطر مصرف لوازم آرایشی قاچاق را بیشتر یک تبلیغ رسانه‌ای برای فروش تولیدات ملی می‌دانند و خرید جنس خارجی را فارغ از هر طریقی که وارد کشور شده باشد، به خرید محصولات آرایشی استاندارد و تولید داخل ترجیح می‌دهند.

بدترین قسمت ماجرا، شاید اینجا باشد که حتی بسیاری از اقشار فرهیخته جامعه هم خطر لوازم آرایشی قاچاق را چندان جدی نمی‌گیرند و خیلی‌ها به دلیل ارزان بودن این محصولات، به سمت مصرف محصولات آرایشی قاچاق گرایش دارند.