امروز پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸
  • ورود به سایت

    Log In

کد مطلب: 584
تاریخ انتشار : 7 مارس, 2017 - 07:41
تعداد نظرات: 0

مهم‌ترین توصیه‌های بهداشتی از خرید تا طرز استفاده از لوازم آرایشی


بازار خرید لوازم آرایشی، داغ داغ است. خانم‌ها مشتری‌های اصلی و پر و پا قرص این مواد هستند اما

ویژه اعضا برای دیدن مطالب وارد شوید

مهم‌ترین توصیه‌های بهداشتی: بازار خرید لوازم آرایشی، داغ داغ است. خانم‌ها مشتری‌های اصلی و پر و پا قرص این مواد هستند اما متاسفانه اکثرا اطلاعات کافی در مورد این وسایل ندارند. انواع مختلفی از لوازم آرایشی در بازار هستند و کیفیت‌های متفاوتی دارند، اما این که کدام یک بهتر یا بدتر هستند، تنها براساس مسائل ظاهری قابل قضاوت نیست. در ضمن نوع، میزان و نحوه مصرف نیز نیازمند داشتن اطلاعات ویژه‌ای است. شاید در این هفته بتوانیم شما را تا حدودی با دانستنی‌های لازم در این زمینه، آشنا کنیم.
● در جست‌وجوی هویت
پیش از این، استفاده از لوازم آرایشی به وسیله زنان و دختران در موقعیت‌های اجتماعی و یا روزهایی ویژه مرسوم بود ولی این روزها بسیاری از دختران کم سن و سال شهرمان را می‌بینیم که از غلیظ‌ترین آرایش‌ها در اجتماع استفاده می‌کنند. زیاده‌روی در استفاده از لوازم آرایشی ویژه ایران نیست بلکه اغلب کشورهای خاورمیانه به نوعی با آن دست به گریبان‌ هستند. بدون شک نمی‌توان به هر دختر و زنی که آرایش می‌کند، برچسب بیمار اجتماعی یا روانی زد زیرا گاهی افراد احساس می‌کنند با مقداری آرایش کردن، غم و اندوه خود را به دلیل نارضایتی عمیق از وضع ظاهری چهره‌شان، تسکین می‌بخشند.
بیشترین اختلال شخصیتی که به استفاده از لوازم آرایشی به صورت مفرط منجر می‌شود <اختلال شخصیتی نمایشگر> است به طوری که فرد تمایل دارد خود را در زمینه قدرت، هوش و زیبایی‌ برتر از دیگران جلوه دهد. چنین افرادی تمایل دارند نقطه پرگار دایره توجه دیگران باشند و ضمن ابراز هیجانات خود به صورتی مبالغه‌آمیز به تسکین موقتی دست یابند.
گاهی برخی افراد دلایل شکست شغلی یا پیدا نکردن کار مورد نظر خود را به نامناسبی سر و وضع خود نسبت می‌دهند و تلاش می‌کنند با این روش در پی اصلاح آن برآیند. گاهی جوانان به غلط تصور می‌کنند اگر از مد روز پیروی نکنند، از دیگران عقب می‌مانند و مطرود می‌شوند. در چنین شرایطی برای حفظ شخصیت خود سعی می‌کنند با این روش میانبر، زیباتر از سایر همسالان خود در جامعه ظاهر شوند. شاید بسیاری از جوانان زیبایی ظاهری را این روزها اولین ملاک برای انتخاب همسر مورد علاقه خود بدانند، در حالی که پیش از این ملاک‌های اساسی مانند میزان تحصیلات، هماهنگی اجتماعی، اخلاق و تعهد ملاک‌های انتخاب جوانان بود. در این شرایط استفاده از اعمال جراحی پلاستیک و استفاده روزافزون از محصولات آرایشی، روش‌هایی برای زیباتر جلوه دادن خود در اجتماع شده است ولی آیا تنها زیبایی ظاهری آن هم از نوع ساختگی، می‌تواند آغازی محکم برای برقراری یک رابطه و ساختن یک زندگی باشد؟ شاید بهتر است جوانان کمی از ظواهر فاصله بگیرند.
● قطب‌های تولید لوازم آرایشی
جهان از نظر کشورهای تولید کننده محصولات آرایشی به سه بخش تقسیم می‌شود: آمریکا، اتحادیه اروپا و ژاپن. این سه منطقه بزرگ‌ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرآورده‌های بهداشتی و آرایشی هستند. در هر منطقه تعاریف و قوانین ویژه‌ای برای تولید این محصولات وجود دارد. قوانین،‌ کنترل، ثبت و مواد اولیه مجاز در هر منطقه با منطقه دیگر متفاوت است.
“فرانسه” بزرگ‌ترین تولید کننده محصولات آرایشی و بهداشتی در اتحادیه اروپا است. اعتبار جهانی هر یک از کارخانه‌های تولید کننده این محصولات به موسسه تحقیقاتی، بررسی ایمنی، بررسی حساسیت، بررسی کاربرد، انتخاب نوع بسته‌بندی، ظاهر، رنگ، عطر مطابق با سلیقه مصرف کننده و در نهایت بازاریابی آنها وابسته است.
در ایران بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی از کشورهای دیگر وارد می‌شود و این امر از یک سو محققان ایرانی را تشویق به فرمولاسیون و تولید این مواد در داخل کشور می‌کند و از سوی دیگر گاهی کنترل کیفیت مناسبی بر ورود این محصولات وارداتی وجود ندارد. محصولات زیادی در کشورهای هم‌جوار و یا در داخل کشور با نام‌های معتبر تقلب می‌شود. گاهی بهتر است به جای استفاده از محصولات خارجی که به تقلبی بودن آن شک دارید، از محصولات داخلی استفاده کنید که حداقل کنترل دقیق بر فرآیند تولیدشان وجود دارد.
● اشتراک لوازم آرایشی ممنوع
شما هم شاید دیده باشید که در آرایشگاه‌های بانوان ازیک یا چند لوازم آرایش برای تمام مشتریان استفاده می‌شود. مثلا از یک خط چشم و ریمل برای آرایش چشمان یک نفر استفاده می‌شود و اندکی بعد از همان لوازم آرایشی روی چشمان فرد دیگری استفاده می‌شود. این کار خطر ابتلا به گل‌مژه را افزایش می‌دهد. گل‌مژه عبارت است از التهاب غدد چربی (سباسه) در لبه پلک‌ها و ریشه مژه‌ها که به صورت آبسه کوچک ظاهر می‌شود. قرمزی، تورم و درد پلک، باز نشدن کامل پلک و یک برجستگی جوش مانند روی پلک از نشانه‌های ابتلا به گل‌مژه است.
برای اینکه بتوانید از ابتلا به گل‌مژه پیشگیری کنید هیچ‌گاه از لوازم آرایشی فرد دیگری استفاده نکنید، فرقی نمی‌کند حتما لازم نیست این وسایل، لوازم آرایشی مشترک در آرایشگاه‌ها باشند بلکه باید تلاش کنید حتی از استفاده از لوازم‌ آرایشی دوست‌تان نیز خودداری کنید.
مطلب دوم این است که حتما پیش از رفتن به رختخواب آرایش چشمان‌تان را پاک کنید. لوازم آرایشی روی مژه‌ها و اطراف چشم‌ محل مناسبی برای رشد میکروب‌ها هستند و در صورتی که این کانون‌های میکروبی‌ را از اطراف چشمان‌تان پاک نکنید، می‌توانند موجب ایجاد گل‌مژه و التهاب چشم شما شوند. اگر گل مژه زدید، شامپو بچه ملایم را با آب گرم رقیق کنید و به وسیله یک گوش‌پاک‌کن ریشه مژه‌ها و پلک را هفته‌ای چند بار تمیز کنید تا میکروب‌ها، چربی‌، سلول‌های مرده اضافی پاک و زدوده شوند. شما می‌توانید به راحتی در برابر خواسته دیگران برای استفاده از لوازم شخصی خود، جواب منفی دهید و سلامت پوست و موی خود و دیگران را به خطر نیندازید.
● ردپای جفت
بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده محصولات آرایشی و بهداشتی در محصولات خود از بقایای جنینی مانند جفت استفاده می‌کنند که این کار نگرانی‌هایی را از بابت انتقال بیماری‌هایی مثل ایدز و هپاتیت فراهم آورده است. جفت لایه تغذیه کننده جنین در رحم مادر است که پس از تولد دور ریخته می‌شود. در حال حاضر استفاده از آن در محصولات آرایشی ممنوع شده است ولی برخی کارخانه‌ها ادعا دارند که مواد موجود در جفت موجب رشد بافتی و برطرف شدن چین و چروک‌ پوست می‌شوند. در حالی که تحقیقات نشان می‌دهد این مواد هیچ‌گونه اثری برای برطرف کردن چین و چروک‌ ندارند و فقط اثر مرطوب کنندگی بالایی دارند.
سازندگان مواد آرایشی از جفت، تلاش می‌کنند با استفاده از الکل و سایر مواد پاک کننده، جفت را از آلودگی میکروبی پاک کنند ولی باید در نظر داشت این مواد همان‌قدر که سلول‌ها را می‌کشند، اثر سمی روی سلول‌های بدن نیز دارند و همچنین امکان انتقال ویروس ایدز و هپاتیت همچنان وجود خواهد داشت. آلبومین و کلاژن‌ گاوی تولید شده از گاو‌هایی که دچار جنون گاوی هستند نیز برای تولید محصولات آرایشی خطرناک است.
● چشمان عنکبوتی با ریمل
اگر به یکی از فروشگاه‌های عرضه لوازم آرایشی سری بزنید، می‌بینید که این روزها ریمل‌ها در رنگ‌ها و مارک‌های گوناگون صف کشیده‌اند. گاهی ممکن است شما به دلیل مارک معتبر ریمل، آن را خریداری کنید ولی واقعیت این است که اگر شما بهترین مارک ریمل را نیز خریداری کنید، باز هم ممکن است به آن آلرژی و حساسیت داشته باشید.
با پیگیری‌ وزارت بهداشت تلاش می‌شود بر تولید ریمل‌‌های ساخت داخل کشور نظارت دقیقی وجود داشته باشد و مواد اولیه این ریمل‌ها در کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولید این محصولات کنترل شود. شاید شما از گروه افرادی باشید که هر جنس با مارک خارجی را مطلوب بدانید ولی حقیقت این است که بسیاری از این ریمل‌های خارجی، در کشورهایی غیر از اسمی که روی آن نوشته شده است تولید می‌شوند و در واقع انواع تقلبی آن ریمل‌های با مارک اصلی هستند.
وزارت بهداشت در این زمینه نیز تدابیر ویژه‌ای را در نظر گرفته است. نخست آنکه هر شرکت وارد کننده لوازم آرایش باید مجوز واردات ریمل را از وزارت بهداشت کسب کند و هر شرکت نیز در صورتی این مجوز را کسب خواهد کرد که آن شرکت، جزئیات دقیق اقلام آرایشی وارداتی خود را به وزارت بهداشت، ارائه کند. بنابراین این شرکت‌ها موظف هستند جزئیات دقیق این کالاها و اعتبار کارخانه سازنده را با سند و مدرک به وزارت بهداشت ارائه کنند.
درنهایت نمونه‌هایی از این کالاها در آزمایشگاه‌های وزارت بهداشت، تجزیه و بررسی می‌شود و در صورت بی‌ضرر بودن، مجوز فروش آن کالادر بازارهای ایران صادر می‌شود. ریمل‌ها از نظر شکل ساختاری به دو نوع پودری و مایع در فروشگاه‌های عرضه لوازم آرایشی در ایران وجود دارند. پایه اصلی ریمل‌های مایع به صورت آب و روغن است، ریمل‌هایی که پایه اصلی آنها روغن است در برابر عرق کردن و ریزش اشک مقاوم هستند ولی خشک شدن آنها روی مژه‌ها به مدت طولانی صورت می‌گیرد. ولی ریمل‌هایی که پایه اصلی آنها آب است دقیقا برخلاف ریمل‌های روغنی هستند.
ریمل‌های مایه به ویژه انواعی که پایه اصلی آنها آبکی است، محیط مناسبی برای رشد و نمو میکروب‌ها هستند و با تکثیر این میکروب‌ها و حضور مداوم آنها در نزدیک چشم می‌تواند عفونت‌های چشمی، التهاب، قرمزی، ترشحات غلیظ، خارش و حتی پوسته‌ریزی لبه پلک را ایجاد کنند، همچنین در موارد شدیدتر این ریمل‌‌ها به قرینه چشم آسیب می‌رسانند و در نهایت لک قرنیه و اشکال در بینایی را به وجود می‌آورند. این علایم با ادامه مصرف افزایش می‌یابد. متخصصان توصیه می‌کنند به دلیل حساس بودن ناحیه اطراف چشم، بهتر است از این ریمل‌ها کمتر استفاده شود.
● مواد رنگی و عطر دهنده
همه خانم‌ها نباید از یک رنگ ریمل استفاده کنند. رنگ پوست افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است، به همین دلیل هر کس باید از یک رنگ ریمل استفاده کند و این رنگ باید با رنگ پوست او هماهنگ باشد. اگر رنگ مژه‌های شما آن‌قدر روشن و بور است که ریمل‌های رنگ تیره مثل مشکی یا قهوه‌ای با آن هماهنگی ندارند، می‌توانید از ریمل‌هایی با رنگ‌های روشن استفاده کنید.
ریمل‌هایی با رنگ مشکی برای آرایش در روز اندکی توی ذوق می‌زنند ولی برای استفاده در شب که نور محیط کمتر است طبیعی‌تر جلوه می‌کنند. این نکته به ویژه برای خانم‌ها که رنگ ریمل مشکلی را انتخاب می‌کنند، بسیار اهمیت دارد.
وجود مواد رنگی و عطری و یا حتی نگهدارنده موجود در داخل ریمل‌ها نیز می‌تواند حساسیت‌های پوستی ایجاد کند. تولیدکنندگان این محصولات این مواد، برای جلوگیری از خراب شدن ترکیبات موجود در آن و گاهی برای مقابله با میکروب‌ها از آنتی‌بیوتیک پیشگیری کننده استفاده می‌کنند، به این ترتیب شانس عفونت کاهش می‌یابد. اگر شما در اثر استفاده از ریمل‌ها دچار حساسیت مداوم می‌شوید، باید منتظر باشید تا مژه‌هایتان ریزش بیشتری داشته باشند و کم پشت شوند.
● پاک کردن ریمل
ریمل‌هایی که پایه اصلی آنها روغن است به دلیل آنکه به سختی پاک می‌شوند، موجب افزایش ریزش مژه‌ها و چسبندگی آنها می‌شوند. برای پاک کردن انواع ریمل‌های پودری و مایع می‌توانید از آب استفاده کنید اما برای پاک کردن ریمل‌های روغنی که اصطلاحا <واترپروف> نامیده می‌شوند باید از محلول آب و صابون استفاده کرد. ریمل‌های ضدآب<واترپروف> بیشتر به سلامت مژه‌ها آسیب می‌رسانند و باعث ریزش آنها می‌شوند، به علاوه سختی پاک کردن از این گونه‌ ریمل‌ها از دیگر مشکلات آنها است که به مژه‌ها آسیب می‌رساند.
گروهی از متخصصان پوست اعتقاد دارند برای پاک کردن این ریمل‌ها اصلا نباید از آب استفاده کرد زیرا ریزش مژه‌ها را افزایش می‌دهد و به دلیل آنکه مژه‌ها رشد کافی ندارند، در صورت ریزش دیرتر ترمیم می‌شوند. حتما خود را عادت دهید بعد از استفاده از ریمل‌ها آنها را پاک کنید و حتی‌الامکان سعی کنید با ریمل نخوابید، زیرا تمام فولیکول‌های مژه که روی پلک قرار دارند، مسدود شده و احتمال ریزش آنها هنگام شست‌وشو بیشتر می‌شود.● آرایشگاه
ریمل‌ها وسایلی هستند که به درشت‌تر جلوه دادن چشم‌ها کمک می‌کند. ریمل‌ها انواع متفاوتی دارند: ضخیم کننده، بلند کننده، حجم دهنده، پرکننده، ضدآب و معمولی.باید توجه کنید ریمل‌ شما تمام سطح مژه‌ها، از ریشه تا نوک را بپوشاند. برای مژه‌های بالا، قبل از کشیدن برس ریمل روی مژه‌ها، میله ریمل را روی مژه‌هایتان بمالید تا به اندازه کافی رنگ روی مژه‌ها بنشیند. سپس این رنگ را با استفاده از برس ریمل، از پایین تا بالای مژه‌ به خوبی بکشید. اگر این کار را با دقت انجام دهید، مژه‌هایتان به هم نمی‌چسبند و جداجدا از هم باقی می‌مانند.
هنگام ریمل زدن به مژه‌های پایین، میله ریمل را به صورت عمودی نگه داشته و آن را به چپ و راست حرکت دهید، مراقب باشید صورت‌تان را لک نکنید. وقتی می‌خواهید بیش از یک بار ریمل بزنید، شانه زدن مژه‌ها بین ریمل زدن سبب می‌شود که مژه‌هایتان به هم نچسبند. اگر ریمل شما نو است و میزان ریمل روی میله آن زیاد است، اضافه آن را با دستمال پاک کنید.اگر می‌خواهید ماده ریمل بیشتر روی برس آن بنشیند، برس را در داخل ظرف بچرخانید. هیچ وقت آن را در ظرف ریمل بالا و پایین نکنید، چون موجب می‌شود که ریمل داخل ظرف ‌زودتر از معمول خشک شود.
● ریمل‌های دائم و فرمژه
شاید شما نام آرایش دائم را شنیده باشید، آرایش دائم ابرو، لب و چشم این روزها یکی از معضلات بهداشتی موجود در جامعه است که در بیشتر موارد بدون انجام استریلازسیون در‌ آرایشگاه‌ها و زیر نظر افراد غیرمتخصص از نظر کنترل بیماری‌های عفونی انجام می‌شود. استفاده از ریمل‌های دائم، شانس عوارضی مانند ایدز و هپاتیت را افزایش می‌دهد. این ریمل‌ها باعث بسته شدن منافذ پوست شده و سبب تغییر رنگ‌ مژه‌ها می‌شوند و به مرور زمان بدشکلی‌هایی را به وجود می‌آورند و بعد از مدتی مژه‌ها استحکام اولیه خود را از دست می‌دهند. استفاده از فرمژه‌هایی که موجب ایجاد کشش در مژه‌ها می‌شوند، مضر است.
چون مژه‌ها پایه سستی دارند، کشش زیاد آنها می‌تواند استحکام وحالت و زیبایی مژه‌ها را از بین ببرد. اگر شما مژه‌هایی کوتاه دارید می‌توانید به جای استفاده از ریمل‌ها، از محلول روغن بادام و زیتون در داخل لوله ریمل و یا از ماساژ این دو محلول استفاده کنید. زیرا این کار باعث می‌شود تا مژه‌ها بلند شده و استحکام یابند و حالتی ابریشمین پیدا کنند.
● ژل مژه
ژل مژه بیشتر برای افرادی استفاده می‌شود که مژه‌هایی پرپشت دارند. اگر شما با وجود ضررهایی که فرمژه دارد از آن استفاده می‌کنید، می‌توانید پس از آن برای ثابت ماندن حالت مژه‌هایتان از ژل‌مژه استفاده کنید. گاهی از ژل‌ مژه برای جدا کردن مژه‌ها از یکدیگر پیش از ریمل زدن استفاده می‌شود. در این صورت باید صبر کنید ژل خشک شود و سپس ریمل بزنید. به طور کلی هر قدر کمتر از ریمل استفاده کنید، جذابیت چشمانتان بیشتر می‌شود چرا که طبیعی‌تر جلوه می‌کند.
● کرم پودر
کرم‌پودر معمولا اولین ماده‌ایی است که خانم‌ها برای آرایش کردن استفاده می‌کنند و اصطلاحا به آن “زیرسازی و پایه آرایش” گفته می‌شود. کرم‌پودر معمولا باید هماهنگ با رنگ پوست انتخاب شود و اصلا نباید رنگ پوست شما را چند درجه روشن‌تر و یا تیره‌تر کند، چون در این صورت بسیار غیرطبیعی جلوه می‌کند و رنگ پوست صورت شما با رنگ بقیه بدنتان تفاوت پیدا می‌کند. برای اینکه بتوانید رنگ هماهنگ با پوست‌تان را برگزینید، مقداری از کرم‌پودر را در امتداد خط فک و آرواره خود بمالید و رنگ آن را در نور طبیعی روز بررسی کنید.
در صورتی که نتوانید بین رنگ پوست این قسمت از صورت و قسمت‌های دیگر چهره تفاوتی قایل شوید، شما رنگ صحیح را انتخاب کرده‌اید ولی در صورت مشاهده تغییر رنگ پوست صورت، باید انتخاب خود را تغییر دهید. کرم‌پودرهایی با رنگ پایه زرد، بسیار طبیعی‌تر از رنگ‌های دیگر به نظر می‌رسند و برای هر پوستی از معمولی گرفته تا تیره، با توجه به درجه رنگ کرم زیبا هستند. در مقابل تلاش کنید کرم پودری که پایه رنگ آن صورتی است را کمتر استفاده کنید، چون با مالیدن این کرم‌پودرها به پوست، به نظر می‌رسد که ماسک به صورت زده‌اید و چهره‌ای مصنوعی پیدا خواهید کرد.
● کرم‌پودر؛ خداحافظی با طراوت و شادابی
استفاده از پن‌کیک و کرم‌پودر در طولانی مدت شادابی و طراوت را از پوست شما می‌ستاند. معمولا هنگامی که ۲۵ تا ۳۰ سال سن دارید. مقدار کافی از کلاژن در پوست‌تان تولید می‌شود و می‌توان بدون استفاده از این محصولات و فقط استفاده از کرم ضدآفتاب، پوست را در مقابل آثار زیان‌بار نور خورشید، جوان و شاداب نگاه داشت.
ولی با بالا رفتن سن، کلاژن کمتری در پوست ساخته می‌شود و در این سال‌ها استفاده از کرم‌پودر‌هایی طبی که حاوی کلاژن و کینون است پوست را در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. هر کرم‌پودر و پن‌کیک اگر به صورت چند لایه استفاده شود، منافذ پوستی و منافذ غدد چربی را نیز مسدود می‌کند که در این صورت واکنش‌های آلرژیک پوست صورت خیلی زود نمود پیدا می‌کنند. برخی مواد رنگی و عطر دهنده موجود در پودرها موجب ایجاد حساسیت و قرمزی پوست می‌شوند و بلافاصله پس از قطع مصرف این مواد، بهبود می‌یابند.
به طور کلی استفاده از پن‌کیک‌هایی که به صورت پودر است بهتر از استفاده از چند لایه کرم پودر است. پن‌کیک حالت براق پوست را ثابت می‌کند و پوست را در برابر تغییرات آب و هوا محافظت می‌کند، عرق را جذب کرده و حالت چربی و روغنی پوست را از بین می‌برد. پن‌کیک‌ها بیشتر به افرادی توصیه می‌شود که پوستی چرب دارند. اگر شما پوست خشک دارید باید قبل از استفاده از پودر، پوست‌تان را با کرم مرطوب کننده چرب کنید.
● کرم‌پودر به جای کرم ضدآفتاب
شاید سوال شما این باشد که می‌توان به جای کرم‌های ضدآفتاب از همین کرم‌‌پودرهای معمولی استفاده کرد؟ کرم‌پودر و ترکیبات سفیدکننده دارای ترکیبات معدنی مانند اکسید روی و تیتانیوم هستند که منعکس کننده نورخورشید هستند.
بنابراین به عنوان ضدآفتاب به SPF پایین یعنی در حدود (۱۰-۸:)SPF عمل می‌کنند ولی بهتر است ابتدا یک لایه ضدآفتاب با SPF که برای شرایط آب و هوایی محل زندگی‌تان مناسب است، استفاده کنید و سپس از کرم‌پودرها و سفید کننده روی آن استفاده کنید. در فصل تابستان به دلیل گرمای هوا و عرق کردن پوست تلاش کنید از پودرها و کر‌م‌های )Light(‌سبک‌تر استفاده کنید. در این صورت امکان تعریق و دفع گرمای بدنتان فراهم می‌شود. در مقابل در فصل سرما استفاده از فرآورد‌ه‌های (Heavy) که با خشکی پوست مقابله می‌کنند، بیشتر توصیه می‌شود. در فصل تابستان از مرطوب کننده‌ها و در فصل زمستان از نرم‌کننده‌ها بیشتر استفاده کنید.
● خرید کرم‌پودر مناسب
در هنگام خرید پودر مناسب، اولین فاکتوری که اکثر خانم‌ها به آن توجه می‌کنند رنگ پودر است و فاکتورهای دیگر بهداشتی به فراموشی سپرده می‌شود. اما باید در انتخاب لوازم آرایشی به موارد دیگری نیز توجه شود. نکته اول این است که شما می‌خواهید آرایشی سبک یا سنگین داشته باشید. مطلب دیگر توجه به نوع پوست‌تان است.
باید قبل از خرید کرم پودر به این مطلب توجه کنید که شما پوست خشک، چرب و یا معمولی دارید و سپس با توجه به آن محصول مناسب را انتخاب کنید. نکته دیگر توجه به شرایط آب وهوایی محل زندگی شماست.
توجه به دما و رطوبت محیط زندگی‌تان در انتخاب مناسب نقش دارند. باید به سن خود توجه کنید و اگر جوان‌تر هستید پودرها و کرم‌های سبک‌تر را انتخاب کنید تا به سلامت و شادابی پوست‌تان آسیب کمتری وارد کنند.
معمولا فقط کافی نیست مارک کرم‌پودر شما، معتبر باشد چون بسیاری از مارک‌های معتبر این روزها دارای انواع تقلبی نیز هستند. بنابراین بهترین روش این است که این محصولات را از داروخانه‌ها و فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید و به برچسب کنترل کیفیت که از سوی وزارت بهداشت روی این محصولات نصب شده، توجه کنید.
● به تاریخ مصرف توجه کنید
گاهی برای شما هم پیش آمده است که یک پودر را خریداری می‌کنید ولی چون میزان استفاده شما کم است آن را ماه‌ها و حتی سال‌ها نگهداری کرده و فقط گاه‌گاهی از‌ آن استفاده می‌کنید.
در این مدت بسیاری از مواد شیمیایی تشکیل دهنده آن ماده آرایشی دچار تغییر شیمیایی می‌شوند و دیگر از حالت ایمن برای پوست شما خارج خواهند شد. از سوی دیگر این محیط محل مناسبی برای رشد انواع میکروب‌ها، قارچ‌ها و باکتری‌ها خواهد شد. بنابراین فقط تا مدت زمان مشخصی از مواد آرایشی باید استفاده کنید و پس از آن باید آن را دور بریزید.
متخصصان توصیه می‌کنند بیش از شش ماه از یک کرم پودر و یا پن‌کیک استفاده نکنید. مداد چشم و لب نیز نباید بیش از شش ماه مورد مصرف قرار گیرند. رژ لب نیز تا وقتی در یخچال نگهداری شود می‌تواند تا یک سال مورد استفاده قرار گیرد.
در میان مواد آرایشی، رژلب کمترین سهم را در بروز آلرژی دارد گرچه آن هم نباید در برابر نور و هوای گرم قرار گیرد چون فاسد می‌شود. رژلب مناسب از ترک خوردن و خشک شدن لب‌ها جلوگیری می‌کند.
طبق قوانین اداره غذا و داروی آمریکا (FDA)‌ در آمریکا نوشتن تاریخ انقضا روی بسته ضرورتی ندارد در حالی که در اتحادیه اروپا برای محصولاتی که دارای قفسه‌ای کمتر از ۳۰ ماه هستند، نوشتن تاریخ انقضا را ضروری دانسته و برای باقی فرآورده‌ها الزامی وجود ندارد.
● لنزهای زیبایی
استفاده از لنزهای رنگی، یکی از لوازم آرایشی است که کمابیش به وسیله خانم‌ها و گاهی آقایان باب شده است. این لنزها معمولا فقط رنگی هستند و برای تغییر رنگ چشم استفاده می‌شوند. توصیه متخصصان چشم‌پزشکی آن است که لنز یک جسم خارجی است و تا ضرورتی برای استفاده از آن وجود ندارد نباید از این محصول استفاده کرد. استفاده از لنزهای رنگی فقط با هدف زیبایی یکی از مواردی است که دلیل قانع کننده‌ای برای استفاده از لنز نیست، ولی به هر حال گاهی برخی افراد از این لنزها استفاده می‌کنند. اهمیت ندادن و تمیز نکردن یا تمیز کردن ناکافی لنز موجب می‌شود که رسوبات پروتئین‌دار؛ گرد و غبار و موجودات تک سلولی روی سطح لنز را بپوشانند و نه تنها موجبات خارش و قرمزی چشمان شما را فراهم آورند و حتی تا کاهش بینایی چشم، پیش روند.
قبل از گذاشتن و برداشتن این لنزهای رنگی درون چشمان‌تان دست‌هایتان را بشویید. لنزها را با نوک انگشت روی چشمان‌تان بگذارید. فراموش نکنید ناخن‌های بلند باعث خراش قرنیه می‌شوند. اگر قرار است از‌آرایش چشم استفاده کنید آن را به بعد از قرار دادن لنزهای رنگین درون چشمان‌تان موکول کنید. لنزهای رنگی معمولا تاریخ مصرف کوتاهی دارند بنابراین آنها را طولانی‌تر از زمان درج شده روی بسته لنز استفاده نکنید.
هیچ‌گاه از محلول‌های شست‌وشو دهنده و نگاهدارنده‌ای که قبلا لنز را درون آن گذاشته‌اید، دوباره استفاده نکنید. تلاش کنید قطره‌های چشمی را که برای استفاده روی لنز تهیه نشده‌اند را در حالی که لنزهای رنگی درون چشمان‌تان است روی لنز نچکانید چون موجب رسوب این مواد روی لنز می‌شوند. از لوازم آرایشی داخل پلک چشم استفاده نکنید چرا که ذرات‌ ریزی از آن روی لنزتان می‌نشینند.
● حتما از پاک کننده‌ها استفاده کنید: (پاک‌کن‌ها)
شما ممکن است با توجه به تمام خطراتی که لوازم آرایشی برای پوست صورت و سلامت چشم و مژه‌هایتان دارند، در نهایت تصمیم بگیرید از این مواد استفاده کنید. در این صورت دست کم اصول بهداشتی را برای آسیب کمتر به سلامت خود رعایت کنید. تنبلی کردن در پاک کردن آرایش از روی صورت، اثرات فاجعه باری بر زیبایی شما باقی می‌گذارد.
بنابراین یکی از شش گروه مواد پاک کننده را برای پاک کردن بقایای مواد آرایشی از روی پوست‌تان انتخاب کنید. شیرپاک‌کن‌ها، کرم‌های پاک کننده، لوسیون تمیز کننده، فوم‌ها و فرآورد‌‌ه‌های کف‌زای صورت، صابون‌های آرایشی را‌هم می‌توان برای ماساژ پوست استفاده کرد و بقایای مواد آرایشی را از روی پوست صورت پاک کرد. این محصولات برای پوست‌های بسیار خشک، پاک‌سازی عمیق و پاک کردن مواد آرایشی و چربی پوست به کار می‌روند.لوسیون‌های تمیز کننده که دارای مواد شوینده محلول در آب هستند، مواد مناسبی برای پاک‌سازی پوست طبیعی یا مخطط و یا برای درمان چربی بیش از حد پوست در پوست‌های چرب هستند.
فوم صورت (مواد کف‌زا ) در آب ایجاد کف می‌کنند و خیلی سریع صورت را پاک می‌کنند. معمولا برای پاک کردن هر نوع پوستی مناسب هستند. بعد از پاک کردن صورت با یک کرم پاک کننده برای از بین بردن چربی و مواد آرایشی روی پوست می‌توان از آنها استفاده کرد. استفاده از صابون ساده‌ترین روش پاک‌ کردن مواد آرایشی از روی پوست است. صابون‌های معمولی به دلیل PH قلیایی بالا و ناسازگاری با PH پوست برای پاک کردن این محصولات مناسب نیستند. با رسوب املاح نامحلول این صابون‌ها، پوست دچار خارش، کشیدگی و احساس سوزش می‌شود. بنابراین باید حتما از صابون‌های آرایشی استفاده کرد.
استفاده از کرم پاک‌کننده‌ آرایش چشم، خستگی و تورم اطراف چشم را کاهش می‌دهد. پاک‌کننده‌های روغنی دور چشم برای پاک کردن آرایش دور چشم به ویژه ریمل‌های مقاوم به آب مناسب هستند ولی پاک کنند‌ه‌های غیرروغنی برای کسانی که پوست حساس دارند یا از لنز استفاده می‌کنند، به کار می‌روند.
منبع : روزنامه سلامت